Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie zorganizowała pierwszy w Polsce Regionalny Festiwal Kodowania w ramach konkursu grantowego projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Do udziału w konkursie uprawnione były instytucję, przy których działają Lokalne Kluby Kodowania.
W Cieszanowie Festiwal przebiegał pod hasłem „Zakodowani w piątek 13-go – to nie pech”.
Wydarzenie rozpoczynało uroczyste otwarcie Festiwalu w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Cieszanowie. Głos zabierała pani dyrektor biblioteki, pan burmistrz oraz przedstawiciel Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Nakreślili oni zgromadzonej publiczności ideę wydarzenia, czyli czym jest kodowanie.
Wśród zaproszonych uczestników znalazły się cztery Lokalne Kluby Kodowania z miejscowości: Borsuk, Czumów, Łańcut oraz Boguchwała. Każdy klub przedstawił krótka prezentację dotyczącą swojej działalności.
Podczas ceremonii otwarcia zaprezentowano także dwa najnowsze roboty edukacyjne Photon oraz Dash.
O godz. 9:00 rozpoczęło się seminarium dla nauczycieli i bibliotekarzy pod nazwą „Wielka przygoda z kodowaniem- oswajamy programowanie”, a następnie panel dyskusyjny „Po co nauczycielowi/ bibliotekarzowi znajomość sztuki kodowania- kreatywne wykorzystanie możliwości XXI wieku dla nauczycieli i bibliotekarzy”
Równolegle o godz. 9:00 rozpoczęły się warsztaty, które miały miejsce w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie. Udział w warsztatach wzięły wszystkie szkoły gminy Cieszanów: od klasy I- VI.
Organizatorzy przygotowali:
• warsztaty z kodowania przy użyciu robotów:
- Finch (w programie Scratch)- prowadzący: LKK z Boguchwały
- Photon
- mBot (w programie mBlock)- prowadzący LKK z Cieszanowa
• zabawy z grami planszowymi:
- Cody Roby (konkurs internetowy z nagrodami)
- ScottieGo!- prowadzący: LKK z Łańcuta
• Salon VR- wirtualna rzeczywistość (dwa najbardziej zaawansowane technologicznie Zestawy HTC VIVE i Oculus Rift)- VR PROJECT
• rozszerzona rzeczywistość- AR, przez którą przeprowadził SMOK MACIUŚ (maskotka Festiwalu)
• samouczki kodujące
• Robot DASH
Dodane: 2017-10-28