BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 17.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek 9.00 - 17.00
Piątek 9.00 - 17.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych




Blog mbpCieszanów



Zaduszki historyczne, czyli promocja projektu Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej.

29 listopada 2011 roku o godz. 16:00 w bibliotece odbyło się spotkanie z historią regionu na starej fotografii, czyli promocję projektu Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej tworzonego przy współpracy z Ośrodkiem KARTA z Warszawy.

W spotkaniu uczestniczył Marcin Wilkowski przedstawiciel Ośrodka KARTA z Warszawy. W swoim wystąpieniu szczególny akcent kładł na to, że wiele cennych materiałów dotyczących lokalnej historii ginie, odchodzi wraz z ludźmi i najczęściej z dymem, ponieważ ktoś nie zauważa ich wartości. Apelował by materiały te zostały zabezpieczone przed upływającym czasem, aby je zdigitalizować, bo są cennym i trwałym zapisem pamięci społeczności lokalnej.

W spotkaniu wzięły także udział osoby, które razem z biblioteką współtworzą CATL. Dla nich Ośrodek KARTA przygotował specjalne podziękowania, które wręczył Marcin Wilkowski.
Po części oficjalnej był czas na rozmowy i dyskusje na temat projektu. Umilał go poczęstunek przygotowany przez Danutę Myśliwy (bibliotekarka MBP filia Dachnów) oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Siole Osiedle.

Dzięki tej inicjatywie Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie stała się centrum aktywizującym miejscową społeczność do ocalania, pielęgnowania oraz upowszechniania historii i tradycji lokalnej.

Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu archiwum CATL wszystkich, którzy posiadają stare fotografie, pocztówki, dokumenty, listy, czy spisane wspomnienia.


MBP swoją współpracę z Ośrodkiem KARTA rozpoczęła w 2010 roku. Wtedy też uczestnicząc w Programie Rozwoju Bibliotek przed biblioteką stanęła możliwość złożenia wniosku do organizacji, z którą chce się współpracować. I tak się wszystko zaczęło... Dyrektor MBP Urszula Kopeć-Zaborniak oraz bibliotekarz Bożena Pytlik zostały zaproszone do Warszawy na szkolenie z zakresu gromadzenia oraz opracowywania, a więc i digitalizacji materiałów dotyczących historii regionu.
Na dzień dzisiejszy biblioteka posiada już dość spory zbiór fotografii, które będą systematycznie dodawane na stronę internetową projektu. Niektóre z wprowadzonych do CATL fotografii, te szczególnie wartościowe według oceny Ośrodka KARTA, biblioteka umieści także w Ogólnopolskiej Bibliotece Cyfrowej.

Dodane: 2011-11-25 | edytowane: 2011-12-09


Licznik odsłon: 756317
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01