29 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie, w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2021, odbył się wernisaż wystawy „Kilimy kresowe ze zbiorów Stanisława Barana” oraz spotkanie z właścicielem kolekcji tych pięknych tkanin.
Dzięki współpracy cieszanowskiej biblioteki ze Stanisławem Baranem, kolekcjonerem, bibliofilem i regionalistą, udało się zorganizować w Cieszanowie wystawę unikatowych kilimów pochodzących z jego zbiorów.
Stanisław Baran rodem z Kobylnicy Wołoskiej, a od wielu lat mieszkaniec Berlina, opowiedział uczestnikom wernisażu o tym, skąd wzięła się jego pasja do kilimów i w jakich okolicznościach powstała ta cenna kolekcja. Warto zaznaczyć, że wszystkie kilimy kupił w Niemczech. Zakup poloników na terenie tego kraju traktuje jako swoistą misję. W 2016 roku część zbioru sprzedał Muzeum Kresów w Lubaczowie. Zachował jeszcze kilkanaście kilimów powstałych w warsztatach tkackich na Kresach dawnej Rzeczypospolitej, które prezentowane są obecnie na ekspozycji w Cieszanowie. Trudno jest ustalić konkretnie w których zakładach je wykonano, gdyż nie posiadają metek. Większość z nich pochodzi z okresu międzywojennego, kiedy to kilimy były poszukiwanym towarem nie tylko w Polsce, ale także zagranicą.
Cieszanów również ma swoje tradycje kilimkarskie. W istniejącym w latach 1925 – 1932 seminarium nauczycielskim znajdował się warsztat tkacki, w którym pod kierunkiem instruktora uczono wyrobu kilimów. Wytworzone przez uczniów tkaniny były następnie sprzedawane. Tym bardziej cieszy fakt, że po wielu latach kilimy proweniencji kresowej trafiły do Cieszanowa i cieszą oko oglądających ekspozycję. Wystawę „Kilimy kresowe ze zbiorów Stanisława Barana” można zwiedzać w holu wystawienniczym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie do końca września. Serdecznie zapraszamy!
Dodane: 2021-08-04 | edytowane: 2021-08-09