MBP w ramach Programu Rozwoju Bibliotek bierze udział w bezpłatnym systemie szkoleniowym, który koncentruje się na podnoszeniu kompetencji bibliotekarzy i dba o to, by nowe umiejętności, zwłaszcza te związane z ICT, wykorzystali z pożytkiem dla swojej lokalnej społeczności. Do udziału w wybranych szkoleniach są zaproszeni także przedstawiciele urzędów gmin i inni lokalni liderzy.
Bibliotekarze MBP w Cieszanowie objęci są trzema rodzajami szkoleń:
Warsztat planowania rozwoju biblioteki, którego efektem finalnym jest przygotowanie trzyletniego planu pracy biblioteki (cele, pola specjalizacji, zadania, harmonogram i budżet) w oparciu o analizę SWOT biblioteki, zdefiniowanie profilu i potrzeb potencjalnych adresatów oraz określenie partnerów dla poszczególnych działań.
Szkolenie to trwało od grudnia 2009 roku do maja 2010 roku. Wzięli w nim udział wszyscy bibliotekarzy, pracownik UMiG w Cieszanowie oraz Mateusz Kocemba (wolontariusz pomagający w MBP). Szkolenia odbywały się raz w miesiącu i trwały przez 3 dni (Lubenia k/Rzeszowa, Rymanów Zdrój).
Szkolenia informatyczne dla bibliotekarzy z zakresu podstawowej obsługi komputera i oprogramowania biurowego oraz szkolenia bardziej zaawansowane, przygotowujące bibliotekarzy do przekazywania nabytych umiejętności osobom odwiedzającym biblioteki.
Jednodniowe szkolenia odbywały się raz w miesiącu
od kwietnia do października 2010 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. Uczestniczyło w nich 3 bibliotekarzy MBP: Bożena Pytlik, Danuta Myśliwy i Stanisław Tabor.
Szkolenia specjalistyczne wybrane przez biblioteki zgodnie z potrzebami społeczności lokalnych, w których udział biorą bibliotekarz i lokalny lider. Podczas zajęć omawiane są nowe usługi oferowane mieszkańcom przez bibliotekę, narzędzia, oprogramowanie i przykłady dobrych praktyk. Do wyboru było 8 obszarów specjalizacji.
Każdy bibliotekarz MBP został wytypowany do
2 różnych szkoleń specjalistycznych, które trwają przez 3 dni.
Odbyły się już następujące szkolenia:
•
Biblioteka miejsce bez barier – usługi dla seniorów i osób niepełnosprawnych (15-17 XI 2010 r., Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie). Uczestniczyły w nim: Marta Kopciuch i Maria Szczerbiwilk.
•
Wiedza na wyciągniecie ręki – łatwy dostęp do zbiorów bibliotecznych (22-24 XI 2010 r., Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie) Uczestniczyły w nim: Bożena Pytlik, Danuta Myśliwy, Bożena Ważna i Leokadia Szczygieł.
•
Informacje lokalne jak je zbierać i upowszechniać (1-3 XII 2010 r., Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie). Uczestniczyły w nim: Bożena Pytlik i Danuta Myśliwy.
Pozostałe szkolenia specjalistyczne:
•
Miejsce dla obywateli E- administracja (17-19 I 2011 r., Kraków). Uczestniczyć w nim będzie: Dyrektor MBP Urszula Kopeć-Zaborniak i Marta Kopciuch.
•
Biblioteka miejsce dla młodych (27-29 I 2011 r., Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie). Uczestniczyć w nim będą: Maria Szczerbiwilk, Leokadia Szczygieł, Bożena Ważna i Danuta Myśliwy.
Dodane: 2010-12-06 | edytowane: 2010-12-06