BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 19.00
Środa 9.00 - 19.00
Czwartek 9.00 - 19.00
Piątek 9.00 - 19.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanówStefan Darda- mistrz literatury grozy i fantastyki w Cieszanowie

26 września Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie ściągnęła tłumy czytelników na spotkanie z autorem powieści grozy i fantastyki Stefanem Dardą.

Autor swoją pierwszą powieść „Dom na Wyrębach” wydał w 2008 roku. Książka, która w zamyśle miała być krótkim opowiadaniem stała się kamieniem milowym w karierze pisarskiej Stefana Dardy. Szybko okazała się wielkim literackim sukcesem- została nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla w dziedzinie fantastyki. Później zaczęły powstawać kolejne. Cykl „Czarny Wygon” to historia przeklętej wioski na Roztoczu. Pisarz zdradził, że czytelnicy zainspirowani fabułą wybierali się do miejsc opisanych w powieści, co przyczyniło się do poszerzenia wiedzy o urokliwym zakątku Polski.

Literatura Stefana Dardy porównywana jest do stylu Stephena Kinga. Lekkie pióro, ciekawie konstruowane postaci, budowanie napięcia to elementy wyróżniające mistrzów horroru.
Autorowi zależy na tym, aby Polacy zaczęli czytać polską literaturę grozy, która wcześniej była mocno niedoceniana. Zainteresowanie jego książkami pokazuje, że efekt jest już widoczny.
Stefan Darda potrafi także zaskoczyć swoich czytelników. Wspólnie z Magdaleną Witkiewicz napisał książkę „Cymanowski Młyn”, która łączy w sobie dwa gatunki literackie: powieść obyczajową oraz grozy. Autor na spotkaniu opowiedział jak układała się współpraca oraz jaki wywołała efekt u czytelników. W przyszłości nie planuje kolejnych duetów literackich, ale też się nie zarzeka, bo lubi nowe doświadczenia.

Pisarz pochodzi z Lubyczy Królewskiej, ale od ponad 20 lat mieszka w Przemyślu. Ma nadzieje, że jego najnowsza książka „Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót” pozwoli czytelnikom docenić potencjał tego miasta, które uważa za jedno z najpiękniejszych w Polsce.

Stefan Darda odpowiadał także na pytania dotyczące bohaterów powieści, o tym czy historie ukazane w książkach zdarzyły się naprawdę. Opisywał proces tworzenia i podkreślał, że przede wszystkim, zależy mu na tym, aby jego książki były dobre. A czy są? Odpowiedzieli czytelnicy, którzy licznie przybyli na spotkanie i bardzo szybko wykupili wiele jego pozycji. Kolejka po autograf była również imponująca, co potwierdza fakt, ze pan Stefan Darda cieszy się duża popularnością również w Cieszanowie.

Spotkanie zostało sfinansowane z Instytutu Książki w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.

Fot. Mariusz Pajączkowski

Dodane: 2019-10-01 | edytowane: 2019-10-01


Licznik odsłon: 938906
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01