
3 listopada 2012 r. w Pracowni Orange w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie, o godz. 15.00 odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Animacji Kultury Pogranicza Folkowisko.
Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza „Folkowisko”
stowarzyszeniefolkowisko@gmail.com
Stowarzyszenie "Folkowisko" to nowa pozarządowa organizacja działająca w powiecie lubaczowskim. Pomysł na założenie stowarzyszenia powstał w gronie organizatorów i sympatyków Festiwalu Kultury Pogranicza "Folkowisko", który odbywa się corocznie w lipcu, w miejscowości Gorajec. Pasjonaci folkloru i miłośnicy Roztocza, którzy spotkali się podczas tej imprezy postanowili ożywić działalność kulturalną w tym regionie i ułatwić zwiedzanie tych pięknych miejsc turystom. Dzięki życzliwości pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie spotkanie założycielskie odbyło się w Pracowni Orange w Cieszanowie. Zgromadzeni na spotkaniu omawiali problemy występujące na Roztoczu Wschodnim i szukali sposobów ich rozwiązania.
Już po spotkaniu założycielskim Stowarzyszenia, a więc pora na oficjalną rejestrację organizacji. Na spotkaniu wybrano władze (Zarząd: Maciej Piotrowski, Joanna Leńczuk, Grzegorz Ciećka) oraz omówiono możliwe kierunki działań i pomysły na projekty.
Założenia działalności Stowarzyszenia:
W ramach działalności Stowarzyszenia chcemy spowodować ożywienie kulturalne roztoczańskiego pogranicza – stworzyć ciekawą ofertę kulturalną zarówno dla jego mieszkańców, jak i przyjeżdżających tutaj turystów. W miarę możliwości preferowalibyśmy współpracę z lokalnym małym i średnim biznesem.
Wszystkim członkom Stowarzyszenia polecam systematyczne odwiedzanie stron:
http://fundusze.ngo.pl - gdzie publikowane są programy grantowe, do których nasze Stowarzyszenie (po oficjalnej rejestracji) będzie mogło aplikować i uzyskiwać z nich fundusze na działania. Można tu znaleźć projekt, który mógłby pozwolić na realizację waszego pomysłu. W napisaniu takiego projektu pomoże na pewno poniższy punkt:
http://szkolenia.ngo.pl/ - tutaj znajdziecie informacje o szkoleniach dla członków organizacji pozarządowych, udział w nich pozwoli na bardziej profesjonalne i skuteczne animowanie kultury na pograniczu. Każdy członek chętny na wyjazd na szkolenie dostanie poparcie organizacji – zachęcam do udziału – wtedy będzie łatwiej realizować ciekawe pomysły.
Nasze Stowarzyszenie otrzymało możliwość publikacji artykułów w nowo powstającej regionalnej gazecie „Echa Roztocza” (powstaje na bazie „Tygodnika Tomaszowskiego”). Wszystkich chętnych do publikowania tekstów dotyczących kultury, tradycji, historii i współczesności Roztocza, ciekawych miejsc i wydarzeń zapraszamy do współpracy. W gazecie tej będziemy także promować działania naszej organizacji.
Pomysły na artykuły proszę przesyłać na stowarzyszeniowego maila:
stowarzyszeniefolkowisko@gmail.com
Dzięki Stowarzyszeniu Czajnia powstała możliwość przekazania na działalność naszej organizacji 1% z podatku. Będziemy zachęcać do przeznaczenia funduszy dla naszej organizacji. Jeśli posiadacie serwis, na którym moglibyśmy umieścić informację o możliwości przekazania nam funduszy – prosimy o zgłaszanie się (dziękujemy za zaoferowanie się www.riverband.pl i Kwiatowi Roztocza).
Na spotkaniu założycielskim omówiliśmy projekty, które można realizować. Jeśli macie do nich jakieś uwagi, dodatkowe pomysły – zapraszamy do podzielenia się. Czekamy też na świeże idee.
objęcie opieką zapomnianych zabytków i miejsc na Roztoczu:
opieka nad cerkwią w Gorajcu – pozyskanie funduszy na przeszkolenie i zatrudnienie na okres trzech wakacyjnych miesięcy przewodnika będącego do dyspozycji turystów przyjeżdżających do wsi; zorganizowanie w dzwonnicy przycerkiewnej miejsca na wystawy; odpowiednia promocja projektu w szczególności w horynieckich sanatoriach, organizacja koncertu. Podobny pomysł padł w sprawie nieczynnej cerkwi w Lublińcu
ochrona dziedzictwa kulturalnego:
zebranie materiałów etnograficznych – np. tekstów pieśni roztoczańskich i wydanie ich w formie śpiewnika, płyty
poprawa infrastruktury turystycznej Roztocza:
oznaczenie tras turystycznych – w tym szlaków dla przejażdżek konnych
uatrakcyjnienie oferty kulturalnej Roztocza
pokazy filmowe – które mogłyby wystartować podczas majowego weekendu 2013, w dalszej perspektywie moglibyśmy wybierać i organizować pokazy filmów, zarówno dla członków Stowarzyszenia, jak i dla szerszego grona – w Gorajcu, w Horyńcu w sanatoriach
organizacja wycieczek
ciekawe trasy – np. Bełżec-Cieszanów (granica niemiecko-radziecka, linia obozów żydowskich z 1940) strefa przygraniczna (we współpracy ze Strażą Graniczną – która podobno jest chętna – także opowieści, wykładów o swojej historii),
ciekawe formy – survival,
organizacja warsztatów dziennikarskich dla młodzieży z lokalnych szkół, w tym klasy dziennikarskiej w liceum w Lubaczowie; warsztaty z zaprzyjaźnionymi z Folkowiskiem dziennikarzami z ogólnopolskiej prasy (chcemy zaprosić Dorotę Wodecką z Wyborczej); umożliwienie uczestnikom warsztatów publikacji w lokalnych gazetach (np. Echa Roztocza); warsztaty zaktywizują młodzież oraz stworzą grupę, która będzie pomagało w obsłudze medialnej Stowarzyszenia;
Stowarzyszenie będzie zbierać doświadczenie, organizować imprezy – a z czasem gdy wyrobimy sobie markę – starać się o wsparcie sponsorów.
Póki co naszym największym projektem, którego realizację planujemy jest organizacja
3. Festiwalu Kultury Pogranicza FOLKOWISKO 2013.
Na motyw przewodni imprezy zaproponowano kulturę chłopską, ze szczególnym naciskiem na sprawy buntów chłopskich i ucisku pańszczyźnianego.
Planujemy organizację wydarzenia rozpoczynającego promocję Folkowiska-13. Mogłoby się ono odbyć w okolicach daty zniesienia pańszczyzny w Galicji w 1848 czyli w maju – najlepiej podczas długiego weekendu majowego. W ramach tego wydarzenia mogłoby się odbyć:
gra wiejska
inscenizowane odczytanie patentu cesarskiego o zniesieniu pańszczyzny pod krzyżem pańszczyźnianym (który chcemy odczyścić i odsłonić na imprezie – tu pytanie czy ktoś zna technikę odnawiania takich zabytków?)
odtworzenie żywego obrazu przestawiającego chłopów modlących się w dziękczynieniu za zniesienie pańszczyzny (obraz taki wisiał w cerkwi w Gorajcu do lat 70-tych),
pokazy filmów (np. Polit – o tematyce żydowskiej – na które muzeum w Bełżcu być może ma prawa autorskie, może coś o tematyce wiejskiej, chłopskiej) – pokazy w okolicznych miasteczkach – Horyniec, Cieszanów, Narol – a finałowy w Gorajcu
Czekamy też na inne pomysły (jednak raczej takie, które nie wymagałyby dużych funduszy.
Foto relacja ze spotkania pod linkiem:www.roztocze-gorajec.com.
Dodane: 2012-11-02 | edytowane: 2012-11-17