BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 19.00
Środa 9.00 - 19.00
Czwartek 9.00 - 19.00
Piątek 9.00 - 19.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanówSpotkanie z Krzesimirem Dębskim

Dzień 9 grudnia 2016 na długo zapisze się w pamięci mieszkańców całego powiatu. Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej do Cieszanowa przybył słynny kompozytor Krzesimir Dębski. Z uwagi na przewidywaną dużą frekwencję spotkanie odbyło się w Centrum Edukacji Ekologicznej.

Spotkanie autorskie zainicjowane było w związku z wydaniem przez muzyka książki „Nic nie jest w porządku. Wołyń- moja rodzinna historia”. Jak sugeruje tytuł jest to opowieść o tragicznych losach rodziców i dziadków Krzesimira, których dosięgnęła rzeź wołyńska. Autor mimo, iż urodził się 10 lat po krwawej niedzieli 11 lipca 1943 roku to z dokładnością opisał ten dzień. Informacji dostarczyli mu jego rodzice, jak również inni świadkowie, którzy cudem uniknęli śmierci. Niestety dziadkowie Krzesimira nie mieli tyle szczęścia i zostali zamordowani. Autor przez wiele lat prowadził swoje własne „śledztwo”, które pozwoliło mu spotkać ich morderców.

W książce pojawia się wiele wstrząsających relacji, które mrożą krew w żyłach. Mordy dokonywane przez bandy UPA odcisnęły tak głębokie piętno w życiu mieszkańców Wołynia, że do dziś dnia potrafią minuta po minucie odtworzyć bieg wydarzeń.

Krzesimir Dębski podczas spotkania starał się wyjaśnić przyczynę tych tragicznych wydarzeń. Co spowodowało, że Ukraińcy i Polacy, którzy przez wiele lat żyli obok siebie, pracowali, odwiedzali się, zawierali związki małżeńskie nagle stali się wrogami? By znaleźć odpowiedź warto sięgnąć po książkę.

Bardzo wiele historii, polityki, doświadczeń osobistych, których słucha się z zapartym tchem. Liczba przybyłych na spotkanie uczestników świadczy o ogromnym zainteresowaniu tematyką. Przemawia za tym także liczba sprzedanych książek (nie został ani jeden egzemplarz). Po spotkaniu był czas na pamiątkowy wpis w książce, zdjęcie z autorem czy krótką rozmowę.

Wspaniały wieczór autorski z tak niesamowitym gościem to ogromny zaszczyt.

Dodane: 2016-12-23


Licznik odsłon: 804034
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01