BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 17.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek 9.00 - 17.00
Piątek 9.00 - 17.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanówSeans filmowy w tle Wiejskich Bohaterów

Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie oraz Stowarzyszenie Folkowisko zapraszają na ostatkowy Wieczór Wiejski, który odbędzie się 9 lutego o godz. 17.30 w bibliotece, w ramach projektu Wiejscy Bohaterowie.

Takim bohaterem jest np. Mateusz Bielko, młody lokalny ornitolog. Mieszka w Dachnowie i uczy się w ostatniej klasie Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie. Jego ptasie zainteresowania nie odlatują nawet na zimę.
Są też inni bohaterowie, tacy jak np. Beata Paluszek. Poznamy ich bohaterstwo podczas „Wieczoru Wiejskiego”.


Spotkanie rozpocznie się od projekcji filmu dokumentalnego o pańszczyźnie Niepamięć w reż. Piotra Brożka (absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, asystent reżysera przy filmie „Bogowie”). Jego bohaterami są Magdalena i Franciszek –wykształcona chłopka i malarz-arystokrata. Na stronie Stowarzyszenia czytamy: Oboje mają świadomość swojego pochodzenia, ale każde z nich inaczej je postrzega. Razem będą szukali odpowiedzi na pytanie, czy podział na chłopów i panów nadal istnieje i jak zniesienie pańszczyzny zmieniło nasz kraj. Widzowie będą mogli sprawdzić, dokąd zaprowadziła ich wyprawa na lubelską i podkarpacką wieś (Gorajec).

Po pokazie zapraszamy na dyskusję z udziałem twórców.

IDEA PROJEKTU WIEJSCY BOHATEROWIE realizowanego przez Stowarzyszenie Folkowisko:

1. Jako Stowarzysznie Folkowisko chcielibyśmy zapoznać się z ciekawymi inicjatywami wokół wiejskości w naszym regionie i wypromować je. Zależy nam, aby o projektach i organizacjach dowiedziało się jak najwięcej osób nie tylko w woj. podkarpackim, ale i w całej Polsce.
2. Naszym celem jest zbudowanie sieci najciekawszych inicjatyw, których autorzy będą mogli czerpać od siebie nawzajem wiedzę i doświadczenia. Zależy nam na tworzeniu warunków współpracy na kolejne lata.
3. Chcielibyśmy pokazywać inicjatywy, które przybliżają działalność kulturową i życie na wsi. Przeciwstawiamy się w ten sposób wspólnie stereotypom pokazującym wieś jako miejsce braku i unieruchomienia.


CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO:

1. Będziemy publikować materiały o najciekawszych organizacjach w Internecie oraz poprzez zaprzyjaźnione media w ramach Miesiąca Aktywności Wiejskiej;
2. Powstaną także papierowe materiały graficzne przedstawiające Wiejskich Bohaterów w formie kalendarza;
3. Wspólnie z najciekawszymi organizacjami i tymi, które mają największy potencjał zorganizujemy wspólnie trzy Wieczory Wiejskie;Dodane: 2016-02-02 | edytowane: 2016-02-02


Licznik odsłon: 757244
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01