BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 19.00
Środa 9.00 - 19.00
Czwartek 9.00 - 19.00
Piątek 9.00 - 19.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanówRelacja z Nocy Bibliotek

3 czerwca 2016 roku w MBP w Cieszanowie odbyła się ogólnopolska akcja NOC BIBLIOTEK. Książka i uśmiech dziecka to zgrana para.

Noc Bibliotek


Ta Noc to Zbieracze-szperacze czyli wystawy dzieci i dorosłych związane z kolekcjami, które są gromadzone i pokazywane tylko rodzinie i znajomym. U nas nastąpiła zmiana. Pokazaliśmy je poza domem, poza pokojem, w którym mieszkają.

Kolejny punkt zabawy to Gra z kodami QR i tabletami przeznaczona dla dzieci. Scenariusz gry był prosty i... dzieci rozbiegane. Musiały znaleźć wszystkie ukryte kody QR (pracownia Orange, korytarz góra, korytarz dół, oddział dla dzieci, czytelnia). Każdy kod QR po odczytaniu na tablecie (zainstalowana odpowiednia aplikacja), zawierał wyrazy, z których należało ułożyć hasło. Wszystkie związane były z książką. Zaskakiwały i utrudniały zadanie. Przykłady brzmiały: Mysz zrozumiała, że wszystkie rozumy posiadła dlatego, że kiedyś książki zjadła; Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi; Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni; Kto czyta książki żyje podwójnie; Czytanie jest dla umysłu tym czym gimnastyka dla ciała.

Po grze z kodami QR odbyło się spotkanie z KSIĄŻKĄ HYBRYDOWĄ na urządzeniach mobilnych. Tytuł bajki brzmiał

O stole, który uciekł do lasu

Dzieci czytały, słuchały czytanej przez Piotra Fronczewskiego bajki i rozwiązywały edukacyjne zadania z nią związane. Dla wszystkich był to pierwszy kontakt z takim typem książki ale wzbudził zainteresowanie.

Swoje miejsce znalazła także planszowa gra wykonana podczas wakacji 2015. Sprawdza wiedzę uczestników dotyczącą posługiwania się Internetem. Pionkami byli uczniowie.

Noc Bibliotek w cieszanowskiej bibliotece to również duża frekwencja dzieci i ich rodziców w Bajkolandii. Wspólne zabawy z najbliższymi, którzy bacznie pilnowali swoich pociech, rodziły atmosferę bliskości. Poczucie bezpieczeństwa. Rodzice ugoszczeniu zostali kawą i ciasteczkami. Dzieci cukierkami i ciasteczkami. Stworzył się rodzinny klimat.

Dużym powodzeniem cieszyło się także malowanie twarzy dzieciom. Te wracały do domów z widocznym znakiem obecności w bibliotece na Nocy Bibliotek. Dzieci niechętnie albo wogóle nie zgadzały się na jej mycie.

Znacznie przedłużyła się zabawa i godziny z plakatów nie były brane pod uwagę. Rodzice byli zdziwieni, że biblioteka ma całkiem inne oblicze, że tu przychodzi się nie tylko po książkę, ale jest ona wypełniona gwarem i dziecięcym uśmiechem, że można posiedzieć z innymi rodzicami, porozmawiać, spędzić miło czas.

Noc Bibliotek w Cieszanowie organizowana była we współpracy z wszystkimi filiami bibliotecznymi gminy.


Dodane: 2016-06-07 | edytowane: 2016-06-07


Licznik odsłon: 961078
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01