BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 17.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek 9.00 - 17.00
Piątek 9.00 - 17.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanówRanking bibliotek samorządowych.

23 listopada na łamach dziennika „Rzeczpospolita” został opublikowany Ranking Bibliotek przygotowany przez redakcję we współpracy z Instytutem Książki. Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie znalazła się na 44 miejscu jako 5-ta w woj. podkarpackim.

Przygotowując ranking redakcja „Rzeczpospolitej” rozesłała ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców.
Uzyskała ponad 600 odpowiedzi.


Kapituła rankingu opracowała metodę przyznawania punktów. W jej skład weszli: Grzegorz Gauden dyrektor Instytutu Książki, Tomasz Makowski dyrektor Biblioteki Narodowej, Elżbieta Stefańczyk prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Andrzej Tyws przewodniczący Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych oraz Anna Cieślak-Wróblewska i Paweł Jabłoński z Rzeczpospolitej.


Przyjęta metoda oceny bibliotek premiuje działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziom czytelnictwa, liczbę kupowanych nowości i wydatki samorządu na utrzymanie placówki.

Linki do artykułów online zamieszczonych w Rzeczpospolitej przy rankingu (krótkie wprowadzenie do tematu):

Najlepsze czytelnie w Polsce
Biblioteki w Czechowicach-Dziedzicach, Siewierzu i Człuchowie to trójka liderów naszego zestawienia

Redakcja „Rzeczpospolitej" we współpracy z Instytutem Książki po raz pierwszy przygotowała ranking bibliotek w gminach, które mają mniej niż 15 tys. mieszkańców. To właśnie w takich miejscowościach biblioteka jest nie tylko wypożyczalnią książek, ale także, a może przede wszystkim, oknem na świat, często jedynym promotorem kultury i wiedzy. Chcemy wskazać i wyróżnić gminy, które przekształcają biblioteki w takie właśnie miejsca...


Czas na biblioteki
Choć stanowią często jedyne miejsce kontaktu z kulturą w gminie, biblioteki są z reguły na końcu kolejki po środki z samorządowej kasy. Najwyższy czas, żeby to zmienić – pisze Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki

Każdy miłośnik powieści pamięta zapewne opis biblioteki, który pojawia się w słynnym „Imieniu róży" Umberta Eco. Jest to wielkie gmaszysko z niezliczoną ilością sal wypełnionych po sufit manuskryptami. Biblioteka przypomina twierdzę, a bibliotekarz strażnika, którego głównym zadaniem jest obrona cennych woluminów przed natrętami.

W książce Eco akcja rozgrywa się w średniowieczu, ale opinia o bibliotece jako zakurzonym archiwum, w którym czytelnik powinien poruszać się na paluszkach, a wypożyczywszy książkę, cichutko i niezauważenie opuścić tę staromodną instytucję, nadal pokutuje w wielu miejscach w Polsce...


E-booki w Polsce dopiero raczkują
Biblioteki na razie w ogóle nie myślą o takiej usłudze, jak wypożyczanie książek w wersji elektronicznej. A powinny, bo wkrótce rynek może jej zażądać... MBP w Cieszanowie posiada już wypożyczalnię multimedialną, do której serdecznie zaprasza (e-book, gry edukacyjne, książki mówione).

Wykorzystać potencjał biblioteki
Rozmowa z Elżbietą Stefańczyk, prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Rz: Co jest największym problemem bibliotek na wsiach i w małych miasteczkach?
Elżbieta Stefańczyk: Może zacznę od lokali i budynków bibliotecznych, które często są w bardzo złym stanie. To efekt zbyt małych środków przeznaczanych na modernizację placówek. Dziś musimy postrzegać biblioteki jako sieć dostępu do kultury, informacji i edukacji, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Właśnie tam pełnić one mogą główną rolę w budowaniu i tworzeniu kapitału społecznego. Przekształcanie bibliotek w liderów życia społecznego, integrowania społeczności lokalnej wymaga też modernizacji ich infrastruktury i wyposażenia w nowe kompetencje...


Dodane: 2011-11-23 | edytowane: 2011-11-23


Licznik odsłon: 756342
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01