BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 19.00
Środa 9.00 - 19.00
Czwartek 9.00 - 19.00
Piątek 9.00 - 19.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanów"Praktyka dla praktyka"- wymiana bibliotekarzy Cieszanów- Stary Sącz

„Praktyka dla praktyka” to ogólnopolski program wymiany bibliotekarzy. Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie znalazła się wśród szczęśliwych uczestników projektu.

W ramach czwartej edycji programu w 2019 roku organizator- Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni prowadziła nabór do kilku bibliotek:
- Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni
- Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku
- Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
- Biblioteki Miejskiej w Łodzi
- Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie
- Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu
- Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
- Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.

W wyniku rekrutacji zostały wybrane następujące biblioteki:
- Biblioteka Kraków
- Koszalińska Biblioteka Publiczna
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
- Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu
- Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
- Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie

Zainteresowanie programem było bardzo duże, dlatego jest to szczególne wyróżnienie, że nasza biblioteka znalazła się w gronie wybranych. Dzięki temu bibliotekarka Małgorzata Mizyn miała możliwość wyjechać na tydzień do Starego Sącza i pracować w tamtejszej filii w Golkowicach Górnych. Na jej miejsce do Cieszanowa przyjechała bibliotekarka Grażyna Warzecha.

Wymiana trwała od 14 do18 października. Miała na celu przede wszystkim wymianę doświadczeń, czerpanie inspiracji, poznanie nowych metod pracy. Była to również szansa na spojrzenie z innej perspektywy na codzienność pracy bibliotek, które każdego dnia mają do spełnienia wiele zróżnicowanych zadań. Począwszy od pracy z księgozbiorem i udostępniania książek czytelnikom, po szerokie działania warsztatowe i kulturalne.

Przez ten czas obydwie bibliotekarki obserwowały pracę biblioteki, do której się udały. Podejmowały inicjatywy edukacyjne, prowadziły warsztaty dla dzieci, rozmawiały z czytelnikami, uczestniczyły w spotkaniach, wystawach, zwiedzały okolicę.

Pani Grażyna aktywnie uczestniczyła w działalności naszej biblioteki, chłonęła wiedzę, była ciekawa form pracy z użytkownikami. Odwiedziła instytucje kulturalno- oświatowe Cieszanowa Dzienny Dom Pobytu Seniorów i Środowiskowy Dom Samopomocy. Zwiedziła także najciekawsze zabytki gminy Cieszanów: cerkiew w Gorajcu, cerkiew św. Jerzego i inne
Pani Grażyna aktywnie włączyła się w działalność biblioteki w Cieszanowie, chłonęła wiedzę, była ciekawa form pracy z użytkownikami, sama również podejmowała inicjatywy. Dzięki niej dzieci poznały tradycyjną turecką sztukę zdobienia papieru EBRU- polegającą na przenoszeniu na papier wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie zagęszczonej tłustą substancją – „marmurkowanie”. Bibliotekarka odwiedziła instytucje działające na terenie Cieszanowa: Dzienny Dom Pobytu Seniorów i Środowiskowy Dom Samopomocy. Zwiedziła także najciekawsze zabytki naszej gminy: cerkiew w Gorajcu, cerkiew św. Jerzego i inne. Uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez bibliotekarki z filii w Starym Lublińcu i Dachnowie. Wszędzie spotkała się z przyjazną atmosferą, rozmawiała z pracownikami, była zainteresowana działalnością.

Natomiast Małgorzata odkrywała uroki Sądecczyzny. Poznała najciekawsze i najpiękniejsze zakątki: platformę widokową w Woli Kroguleckiej, klasztor Sióstr Klarysek, muzeum Jana Pawła II oraz rynek Starego Sącza. Udałam się także do enklawy przyrodniczej „Bobrowisko”, która jest prawdziwym rajem dla zwierząt i miejscem odpoczynku dla ludzi…
Podczas wymiany „Praktyka dla praktyka” udało jej się również osobiście poznać pisarza, a właściwie dziennikarza- pana Macieja Orłosia, który miał spotkanie autorskie w Nowym Sączu. Opowiadał na nim o sztuce wystąpień publicznych, o swojej pracy i zdobytych doświadczeniach.
Ostatniego dnia pobytu w Gołkowicach Górnych Małgorzata prowadziła zajęcia edukacyjne dla dzieci z programowania. W tym celu zabrała ze sobą roboty: Photon, mBot, Ozobot a także tablety z aplikacją do rozszerzonej rzeczywistości, a także google VR służące do rzeczywistości wirtualnej. Dla dzieci była to zupełna nowość.

„Praktyka dla praktyka” to idealny projekt dla osób, które lubią swoją pracę, chcą się rozwijać, zdobywać wiedzę i poznawać nowych ludzi, a małe miejscowości i małe biblioteki, mimo iż niewielkie to mają wielki potencjał.

Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodane: 2019-11-26


Licznik odsłon: 946596
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01