BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 19.00
Środa 9.00 - 19.00
Czwartek 9.00 - 19.00
Piątek 9.00 - 19.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanów"Obertyn- opowieści o życiu miasteczka miasteczka"- spotkanie z Piotrem Zubowskim

W bibliotece odbyło się spotkanie z panem Piotrem Zubowskim- historykiem, dyrektorem Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie, współautorem książki „Obertyn- opowieści o życiu miasteczka”.

Książka jest efektem wielomiesięcznej pracy nad projektem mającym na celu ukazanie koegzystencji mieszkańców wielokulturowego miasteczka Galicji Wschodniej. Obertyn jest tylko pretekstem i przykładem, na którym autorzy bazowali chcąc pokazać relacje międzyludzkie trzech narodowości: Ukraińców, Polaków i Żydów żyjących wspólnie na terenie II Rzeczypospolitej. Tak naprawdę fundamentem książki są opowieści mieszkańców setek miejscowości podobnych do Obertyna.
Społeczności mieszane, różne kultury i narodowości, które bez problemu potrafiły żyć obok siebie, zawierać związki małżeńskie. Książka zawiera relacje 54 osób, które mieszkały w Oberynie. Opowiadają, jak wspominają wspólne życie przed, w czasie i po II wojnie światowej. Jak wyglądały ich przyjaźnie, konflikty, system edukacji czy obrządki religijne.

Ideą było ukazanie różnych perspektyw na historie tytułowego Obertyna, ale także doprowadzenie, na kartach książki, do „spotkania” ludzi, którzy kiedyś mieszkali obok siebie, a obecnie są rozproszeni po świecie i fizycznie nie mogą się zobaczyć. Ich relacje są niezwykle cennym materiałem źródłowym, który z każdym rokiem ulega zatraceniu- tych ludzi ubywa, odchodzą. A Obertyn to nie tylko miejsce na mapie, Obertyn znajduje się wszędzie tam, gdzie znajdują się ludzie którzy się z nim identyfikują.

Książka wydana jest w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Powstała w ramach projektu dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji KGHM Polska Miedź. Wydana przez Ośrodek „Pamięć i Przeszłość” we Wrocławiu.


fot. Witold Buczko

Dodane: 2020-02-08 | edytowane: 2020-02-08


Licznik odsłon: 961058
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01