BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 17.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek 9.00 - 17.00
Piątek 9.00 - 17.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanówNowe oblicze filii MBP w Dachnowie i Starym Lublińcu

MBP w Cieszanowie w 2013 roku realizowała, w filii w Dachnowie i Starym Lublińcu projekt, który związany był z poprawą jakości świadczenia usług dla czytelników, zwłaszcza osób starszych, niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi.

Zakończona jest kolejna inwestycja w Gminie Cieszanów związana z bibliotekami. Filia w Dachnowie i Starym Lublińcu zmieniły swoje oblicze w ramach projektu Biblioteka – przestrzeń przyjazna dla współczesnego człowieka. Modernizacja i wyposażenie filii MBP w Dachnowie i Starym Lublińcu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (180.104,00 zł). Koszt wkładu gminy wynosił 62.164,00 zł.

W Starym Lublińcu powstał Mały Kopernikus centrum wiedzy i nauki. Znajdują się tam m.in. mały model ciała ludzkiego, ucha czy oka, układu kostnego, ruchome roboty, interaktywna gra, która obejmuje informacje na temat 19 krajów, układ słonecznego w 3D i urządzenia służące do tego, żeby dzieci pod opieka nauczyciela lub rodzica mogły podnosić wiedzę dotyczącą chemii, fizyki, medycyny, geografii czy prehistorii.

Filia w Dachnowie ukierunkowana jest przede wszystkim na rozwój artystyczny, ponieważ powstał świat sztuki dziecka. Znajdziemy tam wszystko to, co obejmuje tematyka związana z twórczością: pędzle, palety, farby akrylowe, sztalugi, rylce do drewna, czy małą prasę do grafiki/linorytu. Sala wyposażona jest także w instrumenty muzyczne i teatrzyk kukiełkowy.

Wszystkie oddziały przygotowane są do prowadzenia lekcji bibliotecznych. Filia w Dachnowie oraz w Starym Lublińcu będzie udostępniała specjalistyczną salę do zajęć organizowanych przez szkoły. W pierwszej lekcje dotyczące techniki linorytu, rzeźby np. w mydle, kumihimo, Quillingu i inne oraz w drugiej anatomii ludzkiego ciała, prehistorii, mechaniki (małe roboty), elektryczności, astronomii.

Filia w Dachnowie wyposażona jest także do pracy z przedszkolakami. Posiada meble ergonomiczne, zestawy edukacyjne, mały teatrzyk oraz pacynki na rękę związane z postaciami bajkowymi. W wyposażeniu znajduje się także torba instrumentów i ekran interaktywny. W okresie letnim będą organizowane plenery malarskie.

Filia w Starym Lublińcu to świat techniki i nauki. Wyświetlane tam będą filmy związane z tą np. z astronomią, organizowane spotkania z ciekawymi ludźmi a w okresie letnim zajęcia z cyklu Mały badacz i odkrywca. Filia ta będzie prowokowała młodzież do konstruowania ciekawych rzeczy przy wykorzystaniu odpadów, czyli działanie wpisujące się w recycling.

Dzięki zmianom jakie zaszły w gminnych bibliotekach, instytucje te mają do zaoferowania mieszkańcom dużo więcej niż wcześniej.

Dodane: 2014-01-11 | edytowane: 2014-01-11


Licznik odsłon: 756358
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01