BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 19.00
Środa 9.00 - 19.00
Czwartek 9.00 - 19.00
Piątek 9.00 - 19.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanówNARODOWE CZYTANIE 2109

7 września 2019 roku w całej Polsce odbyła się 8 edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Miejska Biblioteka Publiczna również włączyła się do jej udziału. Był to piękny wieczór, na który przybyli miłośnicy literatury pięknej.

W tym roku lekturami był zbiór 8 nowel polskich wybranych przez Parę Prezydencką:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

„ Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia(…). Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.”- napisał w specjalnym liście Prezydent Andrzej Duda

Są to utwory z różnych epok literackich od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne, jednak każda z nich na trwałe zapisała się do kanonu literatury polskiej

Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie spośród zaproponowanych utworów wybrała jeden, który został przeczytany w całości. Była to nowela Elizy Orzeszkowej „Dobra pani”. Lektorzy wcielili się w poszczególne postaci nadając noweli autentyczności. Całość odbyła się w otoczeniu pięknej XIX wiecznej scenerii: stylizowanych strojach oraz wnętrzu.

Lektorzy, którzy użyczyli głosu:

1. Zdzisław Zadworny- narrator
2. Jan Jabłoński- narrator
3. Witold Cencora- narrator
4. Wiktoria Chowaniec- Hela
5. Anna Pajączkowska- Ewelina Krzycka (Dobra pani)
6. Marlena Wiciejowska- panna Czernicka
7. Renata Płoskoń- Janowa
8. Stanisław Janiszewski- Jan
9. Milena Kozłowska- Kaśka
10. Nina Chowaniec-Marylka

Wydarzenie uświetnił recital Amelii Tabaczek, która jest uczennicą Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Zaprezentowała utwory „Miasteczko cud” Agnieszki Osieckiej, „Do kołyski” zespołu Dżem oraz „Imię deszczu” Andrzeja Piasecznego.

Fotografie wykonali:
Mariusz Pajączkowski- kolor
Witold Buczko- sepia
Dodane: 2019-09-10 | edytowane: 2019-09-10


Licznik odsłon: 938912
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01