BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 17.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek 9.00 - 17.00
Piątek 9.00 - 17.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanówMiędzynarodowa Akademia Młodych Bibliotekarzy na Łotwie

Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie miała swojego przedstawiciela na spotkaniu International Young Librarians Academy, które odbyło się w dniach 26-31 sierpnia 2012r. w Ventspils na Łotwie.

International Young Librarians Academy to wydarzenie, w którym wzięły udział bibliotekarki, bibliotekarze oraz studentki i studenci „library science” z 7 krajów europejskich, w których realizowane są programy Global Libraries – Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Mołdawii, Bułgarii.

W Polsce zgłoszenia przyjmowała Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizująca Program Rozwoju Bibliotek. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybrano 6 osób. Koszty udziału pokrywane są przez organizatorów.

Wśród 6 osób wytypowanych z Polski znalazła się Urszula Kopeć-Zaborniak - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie. Każdy bibliotekarz aplikujący do uczestnictwa w Akademii musiał złożyć wniosek i przejść rozmowę w języku angielskim na SKYPE. W aplikacji trzeba było opisać jakie projekty były realizowane w bibliotece oraz jakie innowacyjne pomysły będą w niej realizowane przez następne 2 lata. Należało także przygotować zarys projektu bibliotecznego, który mógłby być realizowany we współpracy z bibliotekami uczestniczącymi w IYLA. Aplikujący musiał przedstawić swój dorobek związany z the professional librarian literature (artykuły czy badania i publikacje naukowe). Wniosek składany był w j. angielskim. Język ten jest podstawą komunikacji wszystkich osób biorących udział w tym przedsięwzięciu.

Biblioteka w Cieszanowie zaproponowała następujący projekt (fragment):
My project concept is " Ethnic energy in the library", which could show distinctive culture, language and traditions of each country participating in the International Young Librarians Academy. Each library worker or reader will visit other libraries and learn about the customs, monuments, arts and crafts, cuisine, folk artists (writers, painters, sculptors) in another country.

Grupa osób, która weźmie udział w tym przedsięwzięciu widoczna jest na specjalnym koncie na stronie http://www.facebook.com/groups/264567756986614/.

Link, ktory aktualnie prezentuje to, co sie dzieje na IYLA:
http://www.biblioteka.ventspils.lv

PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEJ AKADEMII MŁODYCH BIBLIOTEKARZY (łOTWA):

26-31 to dni, kiedy to w Ventspils na Łotwie spotkali się młodzi bibliotekarze, w tym dyrektor MBP w Cieszanowie. W International Young Librarians Academy trenerami były osoby z Botswany, Bułgarii, Litwy, Łotwy, Polski, Mołdawii, Rumunii, Ukrainy i USA.

Warsztaty odbyły się na Łotwie, jednak organizatorem był ukraiński oddział amerykańskiej organizacji IREX, realizujący w swoim kraju program Bibliomist, a więc odpowiednik polskiej
Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Programu Rozwoju Bibliotek.

Wyjazd ten był bardzo mocno wypełniony warsztatami (od rana do wieczora). Pokazywali nam jak stworzyć modern library w naszych miejscowościach, przygotować jest zewnętrzną i wewnętrzną wizualizację oraz jak ją promować.
Polskiej ekipie udało się także rozpropagować i zaszczepić w innych bibliotekarzach akcję "Odjazdowy bibliotekarz", która w tym roku była również organizowana, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie. Mamy nadzieję, że już wkrótce będzie miała ona skalę międzynarodową.

Organizatorzy zabrali uczestników do 3 bibliotek — każda inna, wszystkie świetne, nowoczesne. W jednej z nich w Ventspils spędzaliśmy większość naszego czasu, ponieważ tam odbywały się warsztaty. W bibliotece w Parventas zorganizowano rozpoczęcie i zakończenie spotkania, zaś do Kuldigas pojechaliśmy gościnnie (miejscowość 15 tyś mieszkańców). Ten wyjazd to także nowe znajomości, które za pomocą Facebooka będą podtrzymywane.

Skończyło się szkolenie na Łotwie ale nie nasza praca. Przez następne miesiące biblioteki, których przedstawiciele uczestniczyli w IYLA, będą pod specjalnym nadzorem. Mają się rozwijać i zbliżać do modelu nowoczesnej biblioteki. Połowa następnego roku, to czas, kiedy trzeba będzie wysłać sprawozdanie. Uwzględnić w nim to wszystko, co zostało dokonane i zadeklarowane w ankiecie uzupełnianej na koniec spotkania.
Przez ten czas, za pomocą Facebooka, który jest naszym łącznikiem (rozmowy w j. angielskim), uczestnicy będą realizować wspólne projekty m.in. The Cycling Librarian, Libraries on the map, Manifesto, Sharing advocacy experiences and practices to increase salaries, czy Library Couch Surfing.

Czas intensywnej pracy się rozpoczął:)

Dodane: 2012-08-14 | edytowane: 2012-09-06


Licznik odsłon: 757242
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01