29 maja 2014 roku w Pracowni Orange w MBP w Cieszanowie odbyły się warsztaty kryminalistyczne. Przeprowadzone zostały w ramach projektu realizowanego przez Fundację Orange.
Udział w warsztatach wzięli uczniowie z VI klas ze szkół z gminy, gimnazjaliści, licealiści, dorośli i seniorzy. Każde spotkanie trwało po 90 minut. Prowadzący wtajemniczali uczestników w zawód kryminologa, zapoznali z terminologią przez niego stosowaną.
Tłumaczyli, że każde badanie należy do innej dziedziny:
DAKTYLOSKOPIA, to odciski dłoni, palca itp.;
TRASEOLOGIA, to ślady przemieszczania się;
ODONTOSKOPIA, to badania przeprowadzane na zębach.
OTOSKOPIA, to wszystko związane m.in. z uchem.
Uczestnicy dowiedzieli się w jakich sytuacjach mogą być potrzebne dane dziedziny. Każdy odbijał swój palec, bądź całą dłoń na kartce papieru, samodzielnie robił DAKTYLOSKOPIE. Uzupełniał kartę daktyloskopijną. Ciekawym wyzwaniem było odnalezienie jak największej ilości punktów charakterystycznych na odcisku palca i jego liniach papilarnych, które nazywają się MINUCJE.
Wieczorem o godz. 18:00 odbyły się warsztaty kryminalistyczne dla seniorów. Uczestnikami tych zajęć byli min. seniorzy z DKK (Dyskusyjny Klub Książki), którzy mieli omawiać książkę o tematyce kryminalistycznej C. Lackberg
Zamieć śnieżna i woń migdałów. Głównym wątkiem książki jest morderstwo, dlatego też uczestnicy byli dodatkowo zainteresowani przebiegiem warsztatów. Dowiedzieli się, co to jest ICHNOGRAM- czyli kąt stawiania stopy, mierzenie odległości stawiania kroku między jedną stopą, a drugą. Zapoznali się z większością terminów dotyczących dziedziny kryminologii.
Warsztaty były sfinansowane ze środków programu Pracownie Orange.
Dodane: 2014-06-04 | edytowane: 2014-06-04