BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 19.00
Środa 9.00 - 19.00
Czwartek 9.00 - 19.00
Piątek 9.00 - 19.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanówKobieta w lustrze

Trzy kobiety z najnowszej powieści Erica-Emmanuela Schmitta niekoniecznie potrzebują lustra, by dostrzec, kim tak naprawdę są. Przeglądają się w oczach ludzi wokół, w przyrodzie, w swoim wnętrzu. Próbują odnaleźć swoje przeznaczenie.

Życie to coś więcej. Więcej niż rola do odegrania. Niż religia i konwenanse. Więcej niż mąż i dziecko. Pieniądze i sława.

Trzy kobiety. Gwiazda filmowa, mistyczka, arystokratka zafascynowana psychoanalizą. Na pozór dzieli je wszystko.

Łączy obsesyjna myśl, że muszą porzucić swoje dotychczasowe życie i odnaleźć to, co naprawdę ważne.

Każda z nich wyróżnia się z tłumu. „Nikt mnie nie rozumie. (…) Bo jestem inna.” – mówi Anne Braindorowi. Odczucie to wzmaga się, odkąd rozbite zwierciadło stało się znakiem, że ślub z narzeczonym się nie odbędzie. Anne z ulgą ucieka przed narzeczonym, nie mając ochoty na zamążpójście. Zaczyna wierzyć, że to, co dzieje się wokół, rozmowy z przyrodą, szczególnie wilkiem, mają konkretne imię, które z biegiem czasu układa się w trzy litery: Bóg, nie posiadając paradoksalnie nazwy. „Dzban, do którego wkłada się kwiaty, nie wie, jak wygląda bukiet.” – dopowiada Braindor…

Hanna sama stwierdza: „Spodziewam się, że mam jakąś wrodzoną wadę. Odkąd pamiętam, czułam się inna.” Pomimo niechęci do posiadania dzieci i nagonki na młodą małżonkę, której brzuch jest bacznie obserwowany przez znajome ciotki oraz wielmożną rodzinę męża – Waldbergów, wreszcie dołącza z radością do „armii rozpłodnych samic.”.Ale czy naprawdę tego chce? Czego dowie się na seansach u doktora Caligari, rozpowszechniającego na początku XIX wieku metodę psychoanalizy?

Eric-Emmanuel Schmitt, zdobywca nagrody literackiej Goncourtów 2010, zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez czas i historię, by przedstawić losy fascynujących kobiet. W swej najnowszej powieści z wrażliwością filozofa i pasją wytrawnego detektywa zgłębia tajemnice kobiecej duszy.

W tym lustrze może się przejrzeć każda z nas...

Dodane: 2012-03-07 | edytowane: 2012-03-07


Licznik odsłon: 815640
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01