30 maja 2011 r. w MBP w Cieszanowie odbyło się III i ostatnie już szkolenie w związku z realizacją Mikrograntu „Podaj dalej” prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Tym razem szkolenie bibliotekarzy obejmowało tematykę regionalizmów czyli lokalnego dziedzictwa. Uczestnicy dowiedzieli się, między innymi, że składa się na to:
- historia i pamięć mieszkańców;
- przestrzeń miejska (architektura i układ urbanistyczny);
- zabytki drugiego stopnia;
- religia (obrzędy), obyczaje, język;
Próbowali wspólnie z prowadzącym
Tomaszem Rogiem znaleźć formy wykorzystania regionalizmu w pracy bibliotekarza, a także zastanawiali się do kogo wyjść z taką ofertą (lokalni historycy obywatelscy, grupy nieformalne i organizacje pozarządowe eksplorujące i promujące lokalną przeszłość, uczniowie lokalnych szkół).
Dalsza część spotkania, prowadzona przez dyrektora MBP w Cieszanowie
Urszulę Kopeć-Zaborniak, dotyczyła standardów w procesie digitalizacji obiektów dziedzictwa narodowego zgodnych z ustawą o prawie autorskim. Uczestnicy dowiedzieli się także, gdzie mogą poszukiwać środki na finansowanie projektów związanych z regionalizmem.
PROGRAM SZKOLENIA:
10:00 Regionalizm w bibliotece publicznej – prowadzenie historyk, regionalista - Tomasz Róg, pracownik Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie.
12:00 Poczęstunek.
12:30 Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej w bibliotece w Cieszanowie – prowadzenie dyrektor MBP Urszula Kopeć-Zaborniak.
14:30 Dyskusja (pytania).
Dodane: 2011-06-01 | edytowane: 2011-06-01