BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 17.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek 9.00 - 17.00
Piątek 9.00 - 17.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanów"Hotel Ritz"

„Hotel Ritz” to książka omawiana na spotkaniu DKK w dniu 25 sierpień. Autorka Tilar J. Mazzeo już na wstępie opowieści zaznaczyła, iż wiele osób odradzało jej spisanie tej historii.

Pisarka jednak nie dała za wygraną i bardzo szczegółowo zagłębiła się w losy legendarnego Hotelu Ritz w Paryżu i jego znakomitych gości w latach 40 XX wieku, czyli w okresie wojennym. Gośćmi tymi byli znani politycy, pisarze, gwiazdy filmu, amerykańscy wojskowi, korespondenci wojenni, niemieccy oficerowie oraz wiele innych przedstawicieli śmietanki towarzyskiej. W perełce Paryża splatają się drogi Coco Channel, Ernesta Hemingwaya, Marlene Dietrich, Roberta Capy, gen. Charlesa de Gaulle i wielu innych. Hotelowi goście jakby nie odczuwają dramatyzmu wydarzeń, ponieważ na pierwszy rzut oka w hotelu nie widać zewnętrznych oznak wojny. W jadalniach obok siebie zasiadają Francuzi i niemieccy oficerowie bez mundurów rozmawiając ze sobą po francusku. Powstają romanse, które dla wielu są sposobem na przetrwanie, inni pozostają obojętni, neutralni. Z biegiem czasu sytuacja ulega zmianie, nie wszystko jest takie proste, zawiązują się sojusze, tworzą siatki kolaboracyjne i tylko Hotel Ritz nadal lśni swoim blaskiem kryjąc w pokojach wiele niewypowiedzianych historii.

„Historia drugiej wojny światowej często bywa przedstawiana w sposób nazbyt uproszczony, czarno- biały, jako heroiczna walka między siłami dobra i zła. Dowiadujemy się, że są tacy, którzy walczyli, i tacy, którzy kolaborowali. (…)Jednak dla większości mieszkańców okupowanego Paryża przetrwanie zależało od tego, jak zręcznie będą się poruszać w wojennej rzeczywistości”. Słowa autorki wypowiedziane na samym wstępie książki uderzają w sedno opowieści. Paryż w okresie wojennym nie ucierpiał wiele, jeżeli porównać go chociażby do Warszawy, ale ( jak słusznie zauważył jeden z klubowiczów) należy sobie zadać zasadnicze pytanie: które postępowanie było bardziej słuszne, opłacalne? Odpowiedzi starali się udzielić członkowie dyskusji, nie było to łatwe i po dziś dzień budzi kontrowersje.

Dodane: 2016-09-16


Licznik odsłon: 758005
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01