BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 19.00
Środa 9.00 - 19.00
Czwartek 9.00 - 19.00
Piątek 9.00 - 19.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanówGdzie są Twoje szklane domy...?- Czytanie Narodowe

Kolejna edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem pary prezydenckiej odbyła się w sobotę 8 września o godz. 17:00 w czytelni. Miejska Biblioteka Publiczna od początku czynnie uczestniczy w akcji. W tym roku w całej Polsce czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

W 100-lecie odzyskania niepodległości ta lektura w sposób szczególny zwraca uwagę na doświadczenia Polaków sprzed wieku. Wprowadza „istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi”- jak napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Poszczególne fragmenty lektury czytali: Burmistrz Zdzisław Zadworny, Przewodniczący Rady Miasta Adam Zaborniak, Bożena Zygarlicki, Jan Jabłoński, Stanisław Myśliwy. Pomiędzy fragmentami powieści odbywały się występy muzyczne artystów z gminy Cieszanów.

Kacper Farion uczeń klasy VII SP w Cieszanowie, gra od 3 lat na akordeonie guzikowym, obecnie uczeń II klasy Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie. Zaprezentował kilka utworów patriotycznych

Rozanna Granda uczennica wydziału rytmiki Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie, wcześniej uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie. Gra od 12 lat na fortepianie. Podczas Narodowego Czytania Rozanna zagrała na Stage Piano utwory: Rapsodia g-moll nr2 Johannesa Brahmsa oraz Poloneza A-dur op.40 Fryderyka Chopina

Jarosław Koraszyński gra na akordeonie klawiszowym od roku, pobiera lekcje prywatne. Podczas Narodowego Czytanie zaprezentował utwór „Fale Dunaju”. Był to jego pierwszy publiczny występ.

Kapela Nad Brusienką została założona w styczniu tego roku przez Bronisława Stępnia. Jest to kapela ludowa grająca muzykę tradycyjną regionu Podkarpacia i nie tylko. W skład kapeli wchodzi kilka osób grających na flecie poprzecznym, skrzypcach, akordeonie i bębnie. Grupa ma już a sobą liczne występy a także nagrody m.in. III miejsce na powiatowych dożynkach w Cieszanowie. Podczas Narodowego Czytania zagrali wiele utworów patriotycznych oraz ludowych.

Uczestnicy mogli obejrzeć wystawę z Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości” znajdującą się w holu bibliotecznym, podyskutować przy kawie i domowym cieście. Istniała także możliwość otrzymania okolicznościowej pieczęci na książce.

Dodane: 2018-09-11 | edytowane: 2018-09-11


Licznik odsłon: 815563
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01