BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 17.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek 9.00 - 17.00
Piątek 9.00 - 17.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanówDzień Dziecka w bibliotece

Od 26 maja do 6 czerwca biblioteka gości w swoich murach uczniów Szkoły Podstawowej w Cieszanowie. Od przedszkola do... III klas.

Czekają na nich różne zajęcia - warsztaty oraz edukacyjna sala zabaw Bajkolandia.

Najmłodsi zostali zabrani do krainy pieska, a to za sprawą KAMISHIBAI - japońskiej sztuki snucia opowieści, gdzie miejsce marionetek zastępują obrazki. Sztuka ta dopiero wkracza na teren Polski. Propagowana jest przez biblioterapeutów. Kamishibai jest bowiem skutecznym narzędziem w procesie alfabetyzacji, nauki opowiadania, nauki czytania na głos, rysowania i pisania opowiadań przez dzieci. Dla najmłodszych jest to często pierwsze zetknięcie się ze sztuką teatralną, w której mogą brać udział zarówno jako widzowie, jak i narratorzy czy autorzy. Mini spektakle teatralne rozwijają wyobraźnię, bawią i jednocześnie uczą. (Wikipedia)
Sztuka ta jest bardzo bliska bogato ilustrowanej książce tylko nie ma tekstu, który jest przedstawiany przez osobę wcielającą się w rolę opowiadacza. Drewniany parawan zaś kryje całą magię opowieści i ujawnia ją etapami.

Podczas zajęć uczniowie przechodząc przez magiczną bramę spotykali się przede wszystkim z Marudkiem i znanym im z bajek Reksiem. Zabawy rozwijały ich wyobraźnię i wywoływały uśmiech, który na twarzy dziecka zawsze płoszy u dorosłego smutek.

Dla klas II i III przygotowane zostały warsztaty teatralne. Na początku uczniowie dają wyraz ukrytej w nich ekspresji w zabawach: ruchome lustro czy uliczny mim. Wyzwalają z więzi wyobraźnię by ułatwiała im pracę w dalszej części zajęć. Jednak największym wyzwaniem jest pacynka i praca z nią. Każdy uczeń zakładając na rękę teatralną lalkę w pierwszych minutach nieruchomieje i milknie. To chwila spotkania z nową sytuacją. To coś nowego i świadomość, że muszą się odnaleźć i popracować twórczo, bo nikt im nie da gotowego scenariusza. Komputera nie ma pod ręką. Zostaje własna głowa.

Dodane: 2014-06-05 | edytowane: 2014-06-05


Licznik odsłon: 756291
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01