
Od 26 maja do 6 czerwca biblioteka gości w swoich murach uczniów Szkoły Podstawowej w Cieszanowie. Od przedszkola do... III klas.
Czekają na nich różne zajęcia - warsztaty oraz edukacyjna sala zabaw Bajkolandia.
Najmłodsi zostali zabrani do krainy pieska, a to za sprawą KAMISHIBAI - japońskiej sztuki snucia opowieści, gdzie miejsce marionetek zastępują obrazki. Sztuka ta dopiero wkracza na teren Polski. Propagowana jest przez biblioterapeutów.
Kamishibai jest bowiem skutecznym narzędziem w procesie alfabetyzacji, nauki opowiadania, nauki czytania na głos, rysowania i pisania opowiadań przez dzieci. Dla najmłodszych jest to często pierwsze zetknięcie się ze sztuką teatralną, w której mogą brać udział zarówno jako widzowie, jak i narratorzy czy autorzy. Mini spektakle teatralne rozwijają wyobraźnię, bawią i jednocześnie uczą. (Wikipedia)
Sztuka ta jest bardzo bliska bogato ilustrowanej książce tylko nie ma tekstu, który jest przedstawiany przez osobę wcielającą się w rolę opowiadacza. Drewniany parawan zaś kryje całą magię opowieści i ujawnia ją etapami.
Podczas zajęć uczniowie przechodząc przez magiczną bramę spotykali się przede wszystkim z Marudkiem i znanym im z bajek Reksiem. Zabawy rozwijały ich wyobraźnię i wywoływały uśmiech, który na twarzy dziecka zawsze płoszy u dorosłego smutek.
Dla klas II i III przygotowane zostały warsztaty teatralne. Na początku uczniowie dają wyraz ukrytej w nich ekspresji w zabawach: ruchome lustro czy uliczny mim. Wyzwalają z więzi wyobraźnię by ułatwiała im pracę w dalszej części zajęć. Jednak największym wyzwaniem jest pacynka i praca z nią. Każdy uczeń zakładając na rękę teatralną lalkę w pierwszych minutach nieruchomieje i milknie. To chwila spotkania z nową sytuacją. To coś nowego i świadomość, że muszą się odnaleźć i popracować twórczo, bo nikt im nie da gotowego scenariusza. Komputera nie ma pod ręką. Zostaje własna głowa.
Dodane: 2014-06-05 | edytowane: 2014-06-05