W dniach 12-14 lipca 2013 r. w Gorajcu odbywało się Folkowisko - festiwal muzyki folkowej połączony z imprezą turystyczno-krajoznawczą. Przez cały ten czas uczestnicy mogli oglądać wystawę powstałą ze zbiorów Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej, które działa przy MBP w Cieszanowie.
Wystawa przyciągała wzrok uczestników. Były to stare fotografie ze zbiorów CATL, które zostały ożywione, czyli poddane obróbce. Zestawiona została przeszłość z teraźniejszością. Prace wykonane zostały w ramach warsztatów prowadzonych przez latających animatorów. Uczestnikami były osoby dorosłe i gimnazjaliści.
Na Folkowisko przyjechało wiele osób z terenu Polski, dlatego były pytania dotyczące tej konkretnej działalności biblioteki. Większość spotkała się z czymś takim pierwszy raz. Pomocna dla nich była prezentacja, która opowiadała całą historię narodzin CATL-u w Cieszanowie. Ze szczegółami, krok po kroku, uczestnicy poznali etapy zbierania, gromadzenia i opracowywania pozyskanych materiałów. Obejrzeli także kilka starych fotografii należących do zbiorów biblioteki. Dowiedzieli się, gdzie mogą znaleźć całą kolekcję Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej, z dokładnymi opisami.
W sieci można znaleźć zdanie, że
oglądanie starych fotografii przypomina czytanie powieści o przemijaniu. To prawda. Wszystko zmienia się z biegiem lat. Zostaje za nami. Odchodzi w zapomnienie chyba, że następne pokolenia zatroszczą się o to żeby zachować dla potomnych i to nie w kufrze, bo nagła zmiana może nagle wybrać inną lokalizację
w szpony ognia ale w formie zdigitalizowanej. Ach te porządki...
Prezentację przygotowały i przedstawiły bibliotekarki, które są odpowiedzialne za Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej: Bożena Pytlik i Urszula Kopeć-Zaborniak.
Dodane: 2013-07-17 | edytowane: 2013-07-17