BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 19.00
Środa 9.00 - 19.00
Czwartek 9.00 - 19.00
Piątek 9.00 - 19.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanówBiblioteka+ Infrastruktura bibliotek

MBP w Cieszanowie otrzymała dofinansowanie zadania "Przebudowa i modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie" w ramach w ramach PROGRAM WIELOLETNI KULTURA+, PRIORYTET "BIBLIOTEKA+ INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK" w kwocie 440.100,00 zł.

Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie, od wiosny tego roku, realizuje projekt, który związany jest z poprawą jakości świadczenia usług dla swoich czytelników, zwłaszcza osób starszych, niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi. Na zadanie „Przebudowa i modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie” otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Instytut Książki, o nazwie Program Wieloletni Kultura+ Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek”, w wysokości 440.100,00 zł. Wsparcie w kwocie 30.000,00 zł przekazane zostało także od Województwa Podkarpackiego. Wkład własny pokrywa Gmina Cieszanów.
Inwestycja ta była koniecznością, ponieważ budynek MBP, od opuszczenia go przez szkołę podstawową, nie był remontowany. Na wymianę czekały okna, dach, strop, nie wspominając już o elewacji. Dodatkowo występowała bariera architektoniczna, gdyż biblioteka zlokalizowana jest na piętrze, a budynek nie ma przystosowania do świadczenia usług skierowanych do specjalnej grupy użytkowników (np. podopieczni ŚDS w Cieszanowie, czy Zespół Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej). Modernizacja obiektu zlikwiduje wszelkie bariery ponieważ oprócz podjazdu dla niepełnosprawnych będzie także winda, która ułatwi, szczególnie starszym użytkownikom, dostęp do zbiorów bibliotecznych.
Budynek z dnia na dzień zmienia swoje oblicze. Wraz ze zmianą wyglądu poszerzy się także oferta usług jakie będą skierowane do mieszkańców gminy. Powstanie przede wszystkim „Bajkolandia”, czyli wyposażona w atrakcje sala zabaw dla małych dzieci. We współpracy z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego z Warszawy będą w niej prowadzone zajęcia skierowane do rodziców/opiekunów i ich pociech. Główny cel tego typu działalności związany jest z troską o prawidłowy rozwój dzieci od niemowlaka do 6 roku życia. Dodatkowo rodzice będą mogli przyjść do biblioteki poczytać prasę, książkę, skorzystać z Internetu, a w tym czasie ich dzieci pobawią się w „Bajkolandii”. W sali tej będą także prowadzone zajęcia z biblioterapii skierowane do przedszkolaków i uczniów klas I-III.
Biblioteka od zarania wieków pełni rolę skarbnicy wiedzy i kultury, dlatego ważne jest, że dzięki tej modernizacji zlikwidowane zostaną wszelkie bariery, które ograniczają kontakt z użytkownikiem. Przestrzeń, która po remoncie będzie otaczała czytelnika, stanie się barwna i przyjazna zaś nowe usługi uczynią MBP bardziej otwartą na potrzeby lokalnego społeczeństwa.

Dodane: 2012-01-17 | edytowane: 2012-11-21


Licznik odsłon: 961104
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01