
W upalny sierpniowy dzień Dyskusyjny Klub Książki wybrał się w literacką podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Trzymając w dłoniach książkę Aleksandry Chrobak „Beduinki na Instagramie” postanowiliśmy poznać kulturę jednego z najbogatszych państw świata. Jednocześnie jest to jedno z najmłodszych, a najszybciej rozwijających się krajów ostatniego 50- lecia. Trudno uwierzyć, że w miejscu gdzie dziś wznoszą się wieżowce na sztucznie usypanej wyspie w kształcie palmy- jeszcze 47 lat temu była pustynia. Niesamowity przeskok, który zapoczątkował szejk Zajed jest widoczny gołym okiem. Największe miasta Dubaj i Abu Zabi rażą swoją potęgą. Bogactwem stanowiącym fundament narodu jest ropa naftowa.
Autorka potrafi przybliżyć czytelnikowi życie, zwyczaje, kulturę i architekturę Emiratów. Opowiada o codziennym życiu mieszkańców, o ich elitarności z racji bycia rdzenną ludnością, która stanowi mniejszość (15%, reszta to imigranci). Z tego wynika widoczny brak równości i podwójne standardy. Państwo dba o swoich obywateli- priorytetem jest zatrudnianie Emiratczyków za dużo wyższe pieniądze nieadekwatne do wykonywanej pracy.
Aleksandra Chrobak mieszkając w Emiratach zauważa wady i zalety państwa jawiącego się jako raj na ziemi. Widzi dysproporcje pomiędzy ludnością, a także nierówność kobiet i mężczyzn. Przedstawia losy różnych bohaterów w sposób ciekawy, a jednocześnie zabawny. Ukazuje nam kraj gdzie najnowsze technologie kontrastują z tradycją i światopoglądem Beduinów.
Autorka zaprasza na fascynującą wędrówkę po kraju, do którego warto się udać, a jeżeli nie- to warto przeczytać tę książkę i „zajrzeć” tam oczyma wyobraźni.
Małgorzata Mizyn
Dodane: 2018-03-20 | edytowane: 2018-04-09