BIP MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie założona została w 1949 r. na mocy >>Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami<< z 17.04.1946 r., który to stwarzał sprzyjające warunki organizacyjne i prawne dla kształtowania jednolitej polityki bibliotecznej. W początkowej fazie biblioteka posiadała nieliczny księgozbiór, bo zaledwie 800 egzemplarzy. W roku 1949 wypożyczalnia zanotowała 90 czytelników. Liczba ta jednak systematycznie rosła i tak już w 1955 roku było ich 253, zaś w 1965 roku 430.

Menu

Godziny otwarcia


Wyświetl większą mapę

Poniedziałek 9.00 - 17.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek 9.00 - 17.00
Piątek 9.00 - 17.00
Sobota 9:00 - 13:00

Newsletter

Zapisz się jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach.
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Facebook

Miejska Biblioteka Publiczna w serwisach społeczościowych
Blog mbpCieszanów"Te chwile"

„Te chwile” to tytuł omawianej książki na spotkaniu DKK w dniu 29 grudnia. Autorka powieści Herbjørg Wassmo to wielokrotnie nagradzana wybitna norweska pisarka.
W swojej książce opisuje krok po kroku historię z życia pewnej kobiety- od momentu dzieciństwa, poprzez okres dorastania aż po dorosłość

Wiemy, że główna bohaterka ma bardzo skomplikowane życie, złożone z wielu chwil. Są to momenty zarówno złe i dobre, smutne i radosne, przede wszystkim związane w dokonywaniem niełatwych wyborów. Czytając powieść można odnieść wrażenie, że bohaterka jako młoda dziewczyna jest bardzo zakompleksiona. Ma problemy rodzinne, zwłaszcza z ojcem, chociaż nie są one nazwane po imieniu. Ich znaczenia możemy się jedynie domyślać. Jako nastolatka zostaje matką, a co się z tym wiąże musi bardzo szybko dorosnąć. Łączenie nauki, walki o własne marzenia i ambicje łączy z wychowywaniem syna. Dokonuje wielu wyborów, nie zawsze podyktowanych głosem serca, często wpływ na nie mają osoby trzecie.
Powieść ukazuje nam wyboistą drogę dochodzenia do wielkiej sławy kobiety, która zostaje znaną i cenioną pisarką. W jej życiu pojawiają się różni ludzie, nie brakuje tu również relacji damsko- męskich, które są skomplikowane. Czytając powieść można domniemywać, że historia jest osobista i ściśle związana z jej autorką. Pozostaje to jednak domysłem….
Ewenementem powieści jest brak jakichkolwiek imion. Występuje kobieta, matka, ojciec, mąż, syn, on, ona itp. Jest to pewnego rodzaju utrudnienie, ale tylko na początku, bowiem w miarę czytania tak zagłębiamy się w życie głównej bohaterki , że nie potrzebujemy używania imion by wiedzieć kto jest kim.
Klubowicze po gorącej dyskusji uznali, że książka jest bardzo wartościowa. Potrzeba skupienia by ją czytać. Po kilku rozdziałach należy zrobić przerwę i zastanowić się przez chwilę nad losem bohaterów, czy są to postaci pozytywne, negatywne a może łączą w sobie oba elementy? Warto sięgnąć po lekturę, by wyrobić sobie własne zdanie na ten temat.


Dodane: 2017-01-23 | edytowane: 2017-01-23


Licznik odsłon: 757982
Miejska Biblioteka Publiczna
w Cieszanowie

37-611 Cieszanów, ul Kościuszki 6
fax / tel. 16 631 13 01